Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
10 yıl önce tarafından yazıldı, 204 kez okundu ve hakkında yoruma kapatıldı.

 

Günümüzde Cuma Hutbesinde yapılan bir bidat

Günümüzde Cuma günleri Cuma hutbelerinde hemen hemen bütün imamların, hocaların yaptığı bir hata vardır ki, büyük bir hatadır ve düzeltilmesi gerekir şöyle ki:

 

Hatip birinci hutbeyi okurken “ ….Galallahu Teala……  ifadesinden sonra Euzu besmele çekerler ki işte bu bir hatadır. Terk edilmesi gereken bir yanlıştır. İbn-i Abidin döneminde Hutbe-i Nebatiye adlı bir eserde yanlışlıkla yazılmış. Sonra da, sadece Türkiye’ye mahsus kalmak üzere bu yanlışlık yaygınlaşmıştır.

Bunun sünnet veya müstehab olması şöyle dursun çirkin bir adettir. Çünkü bunu diyen bir hatip şöyle demiş oluyor; “Allahu Teala buyurdu ki; Şeytanın şerrinden Rahman ve Rahim Allah’a sığınırım.”

Allah Azze vecelle kendi yarattığı bir varlığın şerrinden yine kendine sığınması ifade ediliyor üstelik Allah haşa böyle buyurdu diyerek Allahu Tealayada iftiraya gidiliyor.Bu hata ile gözden kaçırılan ifadenin düzeltilmesi gerekir.  Diyanet mensuplarına imam kardeşlerimize bir uyarı ve hatırlatmadır. Umarız bu hataya devam edilmez.Vesselam

Etiketler:

Malasef Yorumlar Kapalı.