Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
11 yıl önce tarafından yazıldı, 183 kez okundu ve hakkında yoruma kapatıldı.

Cuma saatinde alış veriş haram mıdır?

 

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.

Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz (Cuma suresi 9-10)

 

213. [1:253, Hadîs No: 374]

Enes (r.a.) rivayet ediyor:

Müezzin Cuma ezanı okuduğunda herhangi bir iş yapmak haram olur.

 

.Her dinin mukaddes saydığı, hürmet gösterdiği bâzı günler vardır. Meselâ Yahudilerin günü Cumartesi, Hıristiyanlarınki ise Pazar’dır. Bizim haftalık bay­ramımız da Cuma günüdür. Peygamberimiz bir hadislerinde mü’minlerin bir ara­ya gelerek İlâhî dergâha yöneldikleri bu mübarek günün nûrâniyetini şöyle ifâde buyurur:

“Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür.”  Bir başka hadis de şu meâldedir:

“Cuma günü Allah indinde günlerin efendisi ve büyüğüdür. Allah indinde Kur­ban ve Ramazan bayramlarından daha faziletlidir.”

 

Allah’ın feyiz ve rahmetinin dünyayı kuşattığı Cuma saatinde melekler de yeryüzüne inerler. Mü’minlerin duâ ve zikirlerine katılırlar.

 

İşte İlâhî rahmetin coştuğu böyle bir günde kullarının daha da feyizlenmeleri için Yüce Rabbimiz bu günde Cuma namazını farz kılmıştır. Mü’minlere ezan okunduğunda alış-verişi bırakıp camiye koşmalarını emrederek şöyle buyur­muştur:

“Ey îman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğunda alış-verişi bı­rakın ve Allah’ın zikrine koşun. Eğer bilseniz bu sizin için daha hayırlıdır”

 

Âyet-i kerimede de açıkça ifâde edildiği gibi, ezan okunduktan sonra alış­veriş yapmamak hususundaki yasak hükmü açıktır. Dünya işleri ile meşgul ol­mayı bırakmak,  okunan ezandan sonra başlayıp iki rekât farz namazı kılıncaya kadar devam eder.

 

Namaz kılındıktan sonra tekrar işlerimize dönüp rabbimizin lütfundan bizlere bahşetmiş olduğu rızkı aramaya çalışmaya tekrar dönebiliriz ayette:

Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz

 

Ve namazdan sonra bir Peygamber s.a.v tavsiyesi

 

3734- [6:203, Hadîs No: 8954]

Âişe’den (r.a.) rivayetle:

Kim ki, Cuma namazından sonra îhlâs, Felâk ve Nâs sûrelerini ye-dişer defa okursa, Allah onu bir sonraki Cumaya kadar kötülük­lerden korur  (hadisler için bak.camiüs-sağir )

 

Etiketler:

Malasef Yorumlar Kapalı.