Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
5 yıl önce root1 root1 tarafından yazıldı, 133 kez okundu ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Basur/ hemoroid için pratik reçeteler

Son bağırsakta bulunan siyah kan damarlarının genişleme, şişme ve kanamalarına; halk arasında basur, tıp dilinde hemoroid denir. Başka bir hastalığın da belirtisi olabilir. Kabızlık, hamilelik, şişmanlık, soğuk yerlerde fazla oturma, alkol alışkanlığı ve son bağırsaklardaki bazı hastalıklar, basura neden olur. Basurlar iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç basur; makatın içinde meydana gelen basurlara verilen isimdir. Dış basur; makatın dışında, küçük, yuvarlak, eflatuni renkte tümörlerdir. Tedavide ilk şart, kabızlığı gidermektir. Ve kabız yapıcı gıdalardan uzak durulması gereklidir.

Bu hastalıkta uygulanabilecek reçeteler:

Çakşır otunu çay olarak tüketmek basura çok faydalıdır. (Yalnız çakşır otu şuan itibari ile sağlık bakanlığı satışını yasaklamıştır. Aşırı derece uyuşturucu içerir)

Bağırsak kaynaklı basur hastalığı için defneyaprağının çayı ve defnenin siyah meyvesini aç karna yutmak bağırsaktan kaynaklı basuru keser.

Eylül ayında toplanan ikişer avuç ısırgan otu ve ebegümeci yaprağı ufalanır, 4 kg suda kaynatılır, süzülür, süzüntüden sabahları aç karına birer bardak içilir.

İki avuç kuşburnu meyvası suda kaynatılır, ezilir, şeker ilave edilerek sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Bir baş kuru soğan külde pişirilir, bir yumurta sarısı ile ezilerek fistüllere uygulanır.

Bir avuç acı badem tohumu dövülür, zeytinyağı ile pomat haline getirilerek uygulanır.

Bir fincan üzerlik tohumu dövülür, birkaç kaşık balla karıştırılıp sabahları aç karına birer tatlı kaşığı yenir.

Birer avuç ebegümeci yaprağı, papatya, sığırkuyruğu çiçeği ve keten tohumu dövülür, pomat haline gelinceye kadar haşhaş yağı ilave edilerek haricen uygulanır. Haş haş yağı yerine kuyruk yağıda kullanılabilir.

Bir miktar yahudi baklası tohumu dövülür balla tatlandırılır, sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Bir miktar mayasılotu kökü suda haşlanır, süzülür, süzüntü ile lavman yapılır.

Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır, süzülür, süzüntü ılık olarak içilir. Ya taze çiçekleri bir miktar iç yağında ateşte kızartılır ve lapalaşınca pomat gibi sürülür.

Belden ve bacaklardan yapılacak hacamat faydalıdır. Veya sülük tuttururlur. Hkerrar tıbbı nebevi ve islam tıbbında hastalıkları tedavi usül ve kaideleri grubu-şifayurdu

Etiketler:

Güvenlik Sorusu ** Zaman sınırı bitmiştir. CAPTCHA yeniden yükleyin.