Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
11 yıl önce tarafından yazıldı, 1.469 kez okundu ve hakkında yoruma kapatıldı.

Halumiye Melekleri varmıdır Aslı Nedir

 

Günümüzde her şeyin bir birine karıştığı gibi maalesef havas ilmi adı altında da, eserlerinde de bir çok batıl ve şeytani şeyler hayırlı bilgilerin arasına karışmıştır. Onlardan biride bazı eserlerde bildirilen Halumiye Melekleri diye tanıtılan varlıklardır ki asılları Şeytanların büyüklerindendir.

İbni Haldunun Mukaddimesinde geçtiği ifade edilen ve havas ilimlerinde bilgi sahibi olmak isteyenlerin 17 gün boyunca riyazete girip bu varlıkların isimlerini 5 bin defa zikredince geleceklerini ve şahıslara manevi ilimler vereceği iddia edilir. Bunların ulvi hadimler melekler olduğu belirtilir. Üstelik komiktir eserin birinde de bu meleklerin şahsın birine filanca piyango biletini al değip zengin ettikleri gibi gülünç bir o kadar da meleklere iftira olan sözler vardır. Melekler ulvi hadimler hiçbir zaman bir harama insanı teşvik etmezler edemezler. İşte maalesef bu tür bilgiler havas eserlerinde çoktur. Bizlerde elimizden geldiğince din kardeşliği hukuna binaen sizleri uyarıyoruz ki bu tür saçmalıklara kanıpta bu verilen bilgileri yapmaya kalmayın kendinize yazık edersiniz. Sanırım bu konuyla alakalı ilk defa bu fakir bu kadar bilgi vermiştir.Allahu alem

 

Şimdi eserlerde geçen bu sözde varlıkların isimlerine ve bizim niye bunlara şeytan dediğimize gelince:

 

Yesvadin, Vağdasin, Gadisin, Bağdanin, Temagiysin

 

Şimdi bu isimlerin ve riyazetin bilgilerini verenler nedense bizim kadar detaya girip de mesela bunlar geldiğinde hangi şekillerde geliri açıklamamışlar. Zaten o kadar bilgileri olsaydı bunlara Melek demezlerdi bu da ayrı bir durum. Hoş verdikleri isimlerde tam olarak bu değil.

Bunlar geldiklerin genelde Vağdasin bir Erkek suretinde, Yesvadin bir Arslan suretinde Gadisin bir bayan suretinde, Bağdanin bir kısrak at şeklinde, Temagiysin bir Kartal suretinde gelirler. Bu hususta fazla detaya girmek istemiyorum o yüzden kısa kesiyorum maksat doğrunun bilinmesidir.

Bu isimlerin asıllarını rabbimiz yüce Kelamında beyan etmiş akıl ve basiret sahipleri anlasın diye tabi bu bilgileri verenlerde bu akıl ve basiret olmadığından Rabbimizin bildirdiği bazı şeytanlara bunlar Melek demişler.

 

Ayetlerde:

 

Ve mineş şeyatîni mey yeğusune lehu ve ya’melune amelen dune zalik, ve kunna lehum hafizîn.

 

Bir de şeytanlardan, Süleyman için dalgıçlık eden ve daha bundan başka işler yapanları da onun emrine verdik. Hep onları zapteden bizdik. (Enbiya 82)

 

 

 

Ve kalu la tezerunne alihetekum ve la tezerunne veddev ve la suva’an ve la yeğuse ve ye’uka ve nesra.

 

Şöyle dediler: ‘Sakın ilâhlarınızı bırakmayın. Hele hele Vedd’i, Süvâ’ı, Yeğûs’u, Ye’ûk’u ve Nesr’i hiç bırakmayın.” (Nuh 23)

 

Veş şeyatîne kullu bennaiv ve ğavvâs.

 

Bina ustası olan ve dalgıçlık yapan her bir şeytanı ( Sad 37)

 

Ayetlerde de görüleceği üzere bunlar Nuh a.s kavminin şeytan tarafından kandırılıp rivayete göre içlerinde bu isimlerde bulunan bazı iyi kimselerin hatırası kaybolmasın diye Şeytanın gelip bu isimlerde ki şahısların adına birer put yapması ve halkın zamanla bunlara tapınması vardır.

Daha sonra Süleyman a.s cinlere hükmetme tasarrufu verildiğinde bu isimdeki şeytanları da Rabbimiz onun hizmetine vermiştir. Anlayanlara bu bilgilerde yeterlidir sanırım.

Bu arada hani bu eserlerde demişler ya 5 bin defa 17 gün boyunca her gün zikredecekler felan diye. Onların hesabına göre 85 bin defa zikretmiş olur şahıs. Her neyse bunca zahmete gerek yok çünkü Allah esmasının Tersden birkaç bin defa zikredilmesi bunların gelmesi için yeter de artar bile. Çünkü Halumiye ismi verilmesi bundandır Allah c.c. lafzı tersden okununca Halla olur ki iblisin tasarrufta kullandığı isimlerden biri işte budur.Allahu alem bissavab

 

Etiketler:

Malasef Yorumlar Kapalı.