Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
3 yıl önce root1 root1 tarafından yazıldı, 4.682 kez okundu ve hakkında 1 yorum yapıldı.

İnşirah suresinin Fazilet ve havassı

Bu mübarek sûre Ed-Duhâ sûresinden sonra Mekke-i Mükerreme’de nazil olmuştur. Sekiz âyet-i kerîmeyi içermektedir. Yirmi dokuz kelime ve yüzüç harftir. Fasılaları, kef, elif ve be harfleridir.

Resûl-i Ekrem’in gönül ferahlığına kavuşturduğunu bildirdiği için kendisine bu isim verilmiştir. Bu sûre-i celîle de Peygamber Efendimizin ne kadar ilâhî lütuflara erişmiş olduğunu bildirdiği için kendisinden evvelki Ed-Duhâ süresiyle aralarında büyük bir irtibat vardır. Hattâ ikisinin bir süreden ibaret olduğunu beyan eden alimlerde olmuştur. Lakin mütevatir olan, bunların başka başka birer süre olmasıdır.

Surenin 5,6 ayetlerinde geçen bir incelik vardır. Şöyleki: buradaki zorluk “üsr” kelimesi marifedir. Kolaylık anlamına gelen “Yüsr” kelimesi ise nekredir. Malumunuz Arapça’da marife-nekre diye bir kavram vardır. Marife belirli, nekre de belirsizlik ifade eder. Demek ki lam’ ile kullanılan zorluk, “üsr” kelimesi marifedir. Yani belirli, bilinen, tanınan, eni boyu belli şey demektir. Ama bu zorluğa karşılık kolaylığı ifade eden “yüsr” kelimesi ise nekredir. Yani eni, boyu, çapı, nereden ve nasıl geldiği belli olmayacak kadar büyüktür. Öyleyse anlıyoruz ki böyle belli bir zorluğu,  hesap edemeyeceğiniz kadar büyük olan kolaylık her zaman yenecektir, üzülmeyin, diyor Rabbimiz. Yani bir zorluğu iki kolaylık her zaman yenecektir anlamındadır. Bundan dolayı da Rasulullah (s.a.) bu sure indiğinde şöyle buyurdu: “Müjde! Size Kolaylık geldi. Bir zorluk iki kolaylığı mağlup edemez.”(Tefsirül Münir) diye buyurmuştur.

3346- Mâlik b. Sa’sa (r.a.)’den Rasûlullah (s.a.v.)’in şöyle buyurduğu rivâyet edilmiştir: “Ben uyku ile uyanıklık arasında bir durumda iken Ka’be’nin yanında üç kişiden biri dediğini işittim. Sonra bana içinde zemzem suyu bulunan altından bir leğen getirildi. Sonra göksüm şuradan şuraya kadar yarıldı.” Katâde diyor ki: Enes b. Mâlik’e: “Neyi kastediyor” diye sordum. Enes: “Karnımın altına kadar demek istiyor” dedi. “Sonra kalbimi çıkardı ve kalbimi zemzem suyu ile yıkadı. Sonra kalbim yerine konuldu. Sonra iman ve hikmetle dolduruldu.” Bu hadis buradakinden daha uzuncadır. (Tirmizi, 3346; Buhârî, Menakıb: 27; Müslim, İman: 17)

İbni Cerir, Hasan-ı Bas-ri’den rivayet ettiği bir hadiste: Şu, “muhakkak güçlükle beraber kolaylık var.” ayeti indiğinde Rasulullah (s.a.) şöyle buyurdu: “Müjde! Size Kolaylık geldi. Bir zorluk iki kolaylığı mağlup edemez.”(Tefsirül Münir) diye buyurmuştur.

Resulüllah (sav) buyurdular ki: “Her kim, bu sûreyi okursa sanki mahzun olduğum halde Benim gamımı gidermiş gibidir (o kadar ecir alır) beni şâd eyler.” (Zemahşerî, Tef., 268.)

İnşirah surenin Havassı:

Bu surede havas eserlerinde bir iki özelliğinden bahsedilmiş surelerdendir. Bu sebeple biz bu surede tespit ettiğimiz bazı özelliklerini beyan edeceğiz.

1-İnşirah suresinin maddi ve manevi çok faydaları olduğundan dolayıdır ki tariki Nakşibendi de hatmelerde bu sure 79 defa okunur. Bu durum müritlerde kalbi inşirahı kazanmaya sebeptir. Enam suresi 125 de ifade edilen kalplerin, sadırların islama, nura açılması durumunu kazanmada inşirah suresinin çok büyük rolü vardır. Malumunuz Efendimiz s.a.v bir küçükken birde miraç gecesi şerhi sadr, şakkı sadr yani manevi kalp ameliyatı diyebileceğimiz durumu yaşamıştır. Müfessirlerin çoğunluğunun da bu surenin tefsirlerinde “senin kalbini açıp genişletmedikmi” ifadelerinin efendimizin s.a.v yaşadığı şerhi sadr hadisesini anlattığını beyan etmişlerdir. (detaylar için youtubede şerhi sadr manevi ameliyat sohbetini dinleyiniz.)

2- Solunum yolları sıkıntısı olanlar, astım, nefes darlığı olanlar bu sureyi okumaya devam etse şifasına vesiledir. Yine kalp çarpıntıları, kalp hastalıkları olanlar ve kalbinde sancısı olanlar sağ ellerini kalplerinin üzerine koyup bu sureyi 21-40-79 okumaya devam etseler biiznillah sıkıntıları kaybolur.

3-Böbreklerinde veya mesanenede, tıkanma, taş, kum gibi sıkıntılarda bu sureyi hurufu mukatta olarak(ayrık, harf harf) bir  Cuma gecesi yazsalar ve suya koysalar veya 79 defa suya okusalar, bu suyla mısırpüskülü, ısırgan otlarını karıştırıp çaylarını tüketseler biiznillah sıkıntıları kaybolur.

4-Maişet darlıklarında bu surenin her gün kelimeleri adedince (29) defa veya harfleri adetince (103) defa okunması maişet darlıklarını dağıtır ve rızkı genişletir.

5-Yine her namaz akabinde 11-29 defa bu surenin okunması rızkı genişletir ve ummadığı yerlerden rızıklanır. Yine bu sureyi rızık darlığında bir hafta boyunca her gün teheccüd vakti 79 veya 103 defa okuyan kişinin rızkı genişler hak teala ummadığı yerlerden kapılar açar.

5-Bu surenin muhabbet için uygulamalarıda vardır lakin sakıncalarından dolayı beyan etmiyoruz.

6-İnşirah suresini vesvese ve evhama müptela olanlar üç kere okuyup avucuna üfleyip sadrına sürerek uhruc ya advellah dese ve peşinden felak ve nası okusa vesveden kurtulur ve sadır genişliğine nail olur.

7-İki kimse arasında olan düşmanlık, Öfke kıskançlığın izalesi için 70 defa fatiha ile elemneşrahleke (İnşirah) suresini suya okuyup bu suyu kişilere içirilmiş olsa aralarında öfke ve kıskançlık kaybolur.

8-Kalp gözü ve basiretin açılması için kuranda geçen keşif ve ilim ayetleriyle beraber okunması çok faydalıdır.

9- Ellerde ve vucutta çıkan siğiller ve Çibanlar için bir miktar tuza ve hastaya 21 Elemneşrahleke (İnşirah ) suresi okunup tuz gömülür tuz eridikçe Allahın izniyle siğillerde kaybolur defalarca tecrübe edilmiştir.

10-yine kırlarda çıkan sarı çiçekli bir bitki olan sütleğen otunun beyaz akan sıvısından (sütünden) bir miktar siğile sürülürse  ve bu sure 21 defa taha 105,107 ayetleriyle beraber okunsa siğil ve çıbanlar geçer. Aynı uygulamayı asma ağacının suyuyla da yapabilirsiniz. Asma ağacının suyuda siğil ve yaralara faydalıdır.

11-Bu celcelutiye kasidesinde geçen beyitleri üç kere bir kabın içine yazıp veya kağıda yazıp, bir adette İnşirah suresini yazıp keder ve üzüntülü olan darlıkta olan her türlü bedeni rahatsızlığı olan, baş ağrısı, özellikle çiçek hastalığı olan kişilere üç gün Gülsuyu ve Tatlı kaynak suyu ile içirilirse şifadır. Beyitler bunlardır: Ve salleytu bissani ala hayri halgih. Muhammedin men zahad-dalalete vel ğalet.

12-Unutkanlık, hafıza zayıflığı gibi durumlarda ala suresiyle beraber 79 defa bu sureyi nisan yağmuruna, zemzem suyuna veya menba suyuna okuyup içilirse biiznillah şifadır.

13-Sıtma ve şeytani varlıklardan kaynaklanan ateşlenmelerde bu surenin hastanın üzerine 103 defa okunması şifadır. İnşirah suresi yakıcı surelerdendir bu sebeple cinni rahatsızlıklarda çok faydalı olan surelerdendir. Gaflet etmeyin. Cinni rahatsızlıklarda bu surenin vefkiyle beraber yazılması veya hurufu mukatta olarak yazılması ve bir miktar sidir yaprağının çayıyla hastaya içirilmesi şifadır. Aynı şekilde yazılmış ve suda çözülmüş olan sudan sara nöbetlerinde hastanın yüzüne bir miktar serpilmesi hastanın ayılmasını kendine gelmesini sağlar.

14-Her türlü dahili hastalıklarda ve bel, sırt, kulunç gibi hastalıklarda bu surenin şifa ayetleriyle beraber 21 defa okunması şifadır.

15-Bu sureninde riyazatı ve görevlileriyle irtibatı vardır. Lakin sakıncalarından dolayı beyan etmiyoruz. Ancak bilinsin ki bu surenin ve duha suresinin görevlileri müşterektir. İkincisi Bu görevliler Kişilerin rüyalarına girmede, kalplere tasarrufta, efendimiz s.a.v de olduğu gibi şerhi sadırda yani manevi kalp ameliyatında,  tayyi mekan gibi tasarruflara da haiz meleklerdendirler. Geçmişte ehli havvas içerisinde bu varlıkların yardımıyla bir anda kabeyi tavafa giden zatlar olmuştur. Allahu alem bissavab 

Etiketler:
  1. Elya dedi ki:

    Merhaba hocam lutfen Kuranin diger kisa sureleri hakkinda yazin, yani Kureys, Maun ve sair. Paylashdiginiz bilgiler chok degerlidir devami gelirse sevinirim.


Güvenlik Sorusu ** Zaman sınırı bitmiştir. CAPTCHA yeniden yükleyin.