Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
13 yıl önce tarafından yazıldı, 454 kez okundu ve hakkında yoruma kapatıldı.

İnsan idrarı cinlere zarar verir ve Bazı hadislerdeki bir hikmet

Bilindiği üzere yol kenarlarına, su kenarlarına, ağaç diplerine vs. bevletmeyi Efendimiz sallahu aleyhi ve selem yasaklamıştır. Hadis kaynaklarımız da bu husus vardır izahları da vardır insanlara eza vermesiyle daha çok hadisleri anlamışlardır. Biz bu izahlara girmeden bu hadisteki yasağın bir hikmetine ve etkilerine kısaca temas edeceğiz.  

Evet Câbir (r.a.)’den rivâyete göre: “Rasûlullah (s.a.v), durgun suya küçük abdest bozmayı yasakladı.” (İbn Mâce, Tahara: 25; Müslim, Tahara: 28)

 

 

99/407- AbdulIah b. Sercis’ten (Radıyallahu anh):                

Hz. Peygamber (Sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki;

“Sizden biri kovuklara idrarını yapmasın, uyuduğunuz zaman kandili söndürün, şüphesiz fare fitili alıp ev halkının yanmasına sebep olabilir,

Gece su/süt tulumlarını bağlayın, su kabının üstünü örtün ve kapıları kilitleyin!”

(Râvilerden) Katâde’ye:

“Kovuklara bevletmenin mekruh olmasının sebebi nedir?” diye soru­lunca dedi ki:

“(Çünkü) oralar cinlerin meskenleridir, denilir

İmam Ahmed b. Hanbel, El-Müsned, el-Fethu’r-Rabbani Tertibi, Ensar Yayıncılık: 2/160-161.

NOT: Evet burada anlatacağımız bilgiler daha  çok görümü olan hoca kardeşlerimizedir.şahsıma ait bir bilgidir faydalı olur inşallah duanızda bizi de unutmayın

Bu hadislerde de anlaşılacağı üzere yol kenarları su kenarları ağaç dipleri vs. yerlere idrar etmenin yasak olma hikmetinden biri de buralarda yaşayan cinler olduğundan dır ve sadece insanlara değil bu varlıklara da zararın dokunduğundandır. Acizane tesbit ettiğimiz bir hikmet bu meselede insan idrarı özellikle bu yerlerde yaşayan tayfalara ki  genelde eba nuha bağlı tayfalar yaşarlar büyük bir zarar vermekte idrarın üstüne değdiği cin eriyor ölmüyor insanlarda felçli uzuvlarını kullanamama haline benzer bir zarar oluşuyor küçülüyor rahimde bütün uzuvları gelişmemiş ama nefes alıp veren bir erken doğmuş çocuk gibi oluyor ölmüyor ama yaşadığını da nefes alıp vermesi gibi kısıtlı hareketlerden anlıyoruz. İşte böyle bir zarara uğrayan cinin akrabaları bu zararı veren insana yaptıkları en bariz sıkıntılar onu ve neslini yaptıkları büyülerle huzursuz eder bereketsizlik yaşarlar bazen o nesilden sebepsiz bebekken çocuklar ölür o hanede devamlı kargaşa kavga vardır o şahıs daima bereketsizlik iç sıkıntısı işlerinin ters gitmesi daima sinir hali vs. şeyler yaşarlar. Bakımı olan hocalar eğer böyle hasletler yaşayan bir hasta gelir ve bu hasletlerin sebep ve kaynağını bilemezlerse ki bu mümkündür şahıs belki de 20 yıl önce bu hadiseyi yaşadı (Bevl) ve 20 yıldır da bu hasletler vardır. Veya uzun zaman geçtiğinden ilk etapta bakımda göremez bilemez  böyle bir durumda inceden inceye tetkik eder hastayı (keşfen bakım yapabilenler geçmişe yönelebilirler) ehli olan anladı kastımı inşallah.

 Evet Bunun çözümüne gelince kişi abdestsiz gezmeyecek namazlarını daima kılacak  111 ayetelkürsi 21 yasin saffat suresi ilk 10 ayet 21 defa 7 tekvir 7 tarık 72 fatiha 72 felak nas ve ihlas surelerini bir miktar zemzem suyuna yoksa yağmur suyuna okutacak bu suyu en az şahıs 21 gün kullanacak  uygulamanın 9 ncu günü bu sudan biraz alıp gusul alacak ve uygulamaya devam edecek. Bu sudan biraz da alıp evinin duvarlarına kapılarına serpecek artı ailedeki bütün bireyler bu suyu kullanırsa içerse iyi olur.  Bunlardan  sonra kişi sabah ve akşamları  21 ayetelkürsi felak ve nası  okumaya devam edecek hatta mümkünse o evde ilk bir ay her gün yasin okunacak. Bu dediklerimize riayet ederlerse inşallah halas olurlar.

Etiketler:

Malasef Yorumlar Kapalı.