Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
12 yıl önce tarafından yazıldı, 156 kez okundu ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Cinsel Yaklaşmada Guslü gerektiren Sınır nedir?

Erkeğin Tenasül organın baş kısmı (sünnet yeri) Kadının tenasül cihazında kaybolacak biçim­de bir yaklaşma, bunun sınırıdır. Yani bu durumda kadın ile erke­ğin ikisine de gusül etmek gerekir. Meninin akması şart değildir. Ha­nefi mezhebinin zahiri bu anlam ve hükmü getirmiştir. El-Muhit ve Fetâvâ-yi Hindiyye’de de ayni konu açıklanmıştır. Sahih olan da budur. konuyla ilgili Hz. Peygamber (s.a.v.), (erkek) sünnet mahalli, (ka-dinin) sünnet mahalline değerse gusül gerekir” de buyurmuştur. [ Buhârî, “Gusl”, 28; Müslm, “Hayz”, 88; Ebû Dâvûd, “Taharet”, 83

Tenasül Organın Baş Kısmı Kesik Olan :

 

Organın başı kesik olan kimseye, kesik olan baş kısmı oranında tenasül cihazına bir temasta bulunursa gusül vâcib olur.

Bu konuyu biraz daha açıklayacak olursak, şöyle özetleyebiliriz: erkeklik aletinin girmesiyle iki tarafa gusül gerekir. Ancak erkeklik aletinin baş kısmı kesik ise, geriye kalan kı­sımdan kesik olan baş oranında bir duhul yapılırsa, her ikisine de gusül gerekir. Siracülvehhac, Bahrirâik ve Fetâvâ-yi Hindiyye’de bu mesele açıklanmıştır.

 

Not:Kadınların tıbbi rahatsızlıklarda doktorların muayene amaçlı tenasül organlarını parmak ile yoklamaları nedeniyle kadına gusul gerekmez. Lakin eğer kadın kendi kendini cinsi tatmin için her hangi bir cisim veya parmağını kullanması ve bundan haz alması gibi durumlarda gusul vacibtir.

Etiketler:

Güvenlik Sorusu ** Zaman sınırı bitmiştir. CAPTCHA yeniden yükleyin.