Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
4 yıl önce root1 root1 tarafından yazıldı, 751 kez okundu ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Her türlü salgın hastalıklar veba, taun, virüs için dua

İmamı gazalinin rivayet ettiğine göre cünnetül esmalarla beraber okunan Hz Ali r.a zamanında çıkan taun salgınında Müslümanlara selamet vermesi için imamı Ali r.a tarafından Müslümanlara tavsiye edilen ve öğretilen Enam 122 ayetidir.  Bu duanın bereketine Müslümanlara taun bulaşmamıştır.  Bu aşağıdaki duada hz alinin r.a tavsiye ettiği ayette vardır lakin bizler taun, veba, salgın hastalıklarda genelde bu ayetleri tavsiye ediyoruz ve bu şekilde okuyoruz. Sadece  enam 122 ayetini değil.

Bu virüse covid-19 ismi takmaları bile bizce manidardır. Bilmeyenler için belirtelim ki cünnetül esmalar yüz yıllardır 19 harf olan besmele terkibine uygun okunan ayet uygulamalarıdır havas ilimlerinde.

19 gün boyunca mümkünse farz namazların peşinden 19 defa okunur.  Mümkün değilse günlük 19 defa okuyun 19 gün boyunca.  Okuma şekline gelince İmamı Ali r.a tavsiye ettiği şekliyle: önce 10 defa Allahu ekber denilir ve bismillahirrahmanirrahim ferdün hayyun kayyum  hakemun adlun  guddüsün esmalarıyla beraber aşağıdaki ayetler 19 defa okunur.

Bismillahirrahmanirrahim E lem tera ilellezine haracu min diyarihim ve hum ulufun hazeral mevti fe kale lehumullahu mutu fe kul yensifuha rabbi nesfa Fe yezeruha kaan safsafa La tera fiha ivecev ve la emta. E ve men kane meyten fe ahyeynahu ve cealna lehu nuren yemşi bihi fin nasi ke men meseluhu fiz zulumati leyse bi haricin minha, veyeşfi sudûra kavmin muminîn Ve-iżâ meridtu fehuve yeşfîn Selâmun kavlen min rabbin rahîm (bakara,243,Taha105,107, Enam 122, tövbe 14, şuara 80 ve Yasin 58)

Anlamı: Binlerce kişi oldukları halde, ölüm korkusuyla yurtlarından çıkanları görmedin mi? Allah onlara “Ölün.” Dedi. De ki: “Rabb’im onları ufalayıp savuracak Onları boş, dümdüz (araziye) çevirecektir. Orada, ne bir eğrilik ne de bir tümsek görmeyeceksin. Ölü iken* dirilttiğimiz;* ona, insanlar arasında, onunla yürüyeceği bir nur* verdiğimiz bir kimse; karanlıklar içinde kalıp bir türlü çıkamayan kimse gibi olur mu? İman edenlerin göğüslerine şifa versin hastalandığımda bana şifa veren o dur. (onlara) çok acıyan, esirgeyen, Rabden selam vardır.

Etiketler:

Güvenlik Sorusu ** Zaman sınırı bitmiştir. CAPTCHA yeniden yükleyin.