Kategoriler
Tavsiye Siteler
Son Yazılar
Son yorumlar
10 yıl önce tarafından yazıldı, 3.445 kez okundu ve hakkında yoruma kapatıldı.

Eşler arasında Muhabbet (Havas)  Uygulamaları dinen caiz midir?

 

Eşler arasında muhabbeti celp etmek için, eşi evini terk etmiş ve tekrar küslükleri gitsin diye verilen havas eserlerinde ki uygulamalar iyi bir tetkikten sonra yapılması dinen caiz olur.

Şöyle ki eşlerin kavga etmelerinin sebebi ayrılmaları vs. eğer onlara yapılan bir sihir ve büyüden dolayı ise bunun çözümünde uygulama yapmak büyünün iptali için çaba sarf etmek dinen caizdir.

Eşlerin sihir büyü gibi manevi etkiler olmadan ayrılmaları durumunda dinin fıkhına göre hareket edilmelidir. Yani talak hükümleri çerçevesinde olaya bakılıp hareket edilmelidir. Burası ince bir noktadır ki günümüz cinci ve medyumları fıkhi ilimlere vakıf olmadıklarından dolayı kaş yapayım derken göz çıkarta biliyorlar yaptıkları celp uygulamalarıyla. Normalde eşlerin ayrılma sebepleri iyi tetkik edilecek gerçekten sihir vs. sebep olmuşsa iptali için eşlerin birleşmeleri için yapılanlarda bir beis yoktur. Ama hocalar maalesef buna dikkat etmiyorlar. Kişi sihir ve büyü etkisi olmadan şiddetli geçimsizliklerinden dolayı eşi ayrılıyor ve ayrılırken kavgalarda talak bağını koparan sözler sarf ediyor. Daha sonra nedamet duyuyor eşinin eve gelmesi için ilk başvurduğu yol bir cinci hocaya gitmek ve eşinin tekrar yuvasına dönmesi için bir şeyler yapmasını istemek. Böyle bir durumda hem o hoca hem de ona giden şahıslar bilsinler ki böyle bir durumda hemen yapılacak uygulamalar dinen caiz olmayabilir. Dinen sen eşinden boş olmuş olabilirsin bu durumda yapılan sözde geri gelmesi için uygulama otomatikman büyüye girer.

Bu durumda ilmi bilen bir hoca ise mutlaka talakın vaki olup olmadığını hem zahiren eşe soracak verdikleri cevaba göre kaç talak gitmiş kaçı kalmış yoksa hepsimi gitmiş anlayacak hem de manen bakımda talak bağlarının kopup kopmadığını kontrol edecek eğer talak bağları kopmuşsa 3 talak vaki olmuşsa kesinlikle uygulama yapmak dinen haramdır. Bunu talep eden eş bilerek veya bilmeyerek zina beraberliğini istemiş olur. Bunları sözde iyliktir diyip birleştirmeye çalışan hoca da dinen zinaya düşmelerini sağlamış ve buna çalışmış olur. Bu ince noktanın bu işlerle uğraşan hakkın ölçülerinden korkan gerçek hoca kardeşlerimizin bilmesi ve dikkat etmesi gerekir. Öbür türlü hakkı gözetmeyen cincilere zaten bu nasihat kar etmeyecektir. Diğer nasihatlerin kar etmediği gibi.

Evet, Günümüzde Havas ilmi adı altında yapılan haramlar makalemde de dediğim üzere eskide gerçek havas alimleri dinin akait ve fıkıh gibi hükümlerini çok iyi bildiklerinden bu tarz durumlarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini biliyor dinen harama kapı açmıyorlardı. Günümüzde ki sözde havasçılar bu ilimlere vakıf olmadıklarından ve İslam da tüm ilimlerin bir birine bağlı olduğu hikmetini bilmediklerinden dolayı çoğu zaman bilerek veya bilmeyerek hatalar yapıyorlar ve işleri iyice çıkılmaz hale sokuyorlar.Allahu alem bissavab

Evet, eşleriyle ayrı olan kardeşlerimizin de bu hususları bilmeleri ve doğru bir şekilde hareket etmeleri adına bilgilendirme yaptım.vesselam

Etiketler:

Malasef Yorumlar Kapalı.